Odtwarzacz Mp3

sobota, 16 marca 2013

Kwaśne opady

Kilka dni temu rozbiłyśmy razem plakat na temat powstawania kwaśnych opadów. Zrobiłam zdjęcie ale nie widać dokładnie wszystkiego i nie jest ona jeszcze dokończony ;(


Kwas z nieba
Opady deszczu w swojej najczystszej formie są odrobinę kwaśne, ponieważ zawierają niewielkie ilości kwasu węglowego (H2CO3). Jednak odczyn kwaśny deszczu, deszczu ze śniegiem, gradzie i śniegu zwiększył się przez ostatnie lata. Kwaśny deszcz spowodowany jest głównie przez dwutlenek siarki i tlenek azotu. Gazy te, gdy dostaną się do atmosfer, łączą się z parą wodną, tworząc kwas azotowy oraz kwas siarkowy, które wracają na Ziemię w postaci kwaśnego deszczu.


EKOFAKTY
Kwaśny deszcz powoduje
 problemy z oddychaniem,
 suchy kaszel, bóle głowy,
podrażnienie oczu i gardła.

Kwaśne opady są bardzo groźne dla środowiska. Kwaśny deszcz zabija życie roślinne i zwierzęce na Ziemi i w wodzie. Zmienia się kwasowość gleby, a drzewa wolniej rosną. Ludzie także cierpią, ponieważ kwas zawarty w zobażach i warzywach, które jedzą, wpływa negatywnie na ich zrowie. Rejony, w których jest wiele samochodów i fabryk, częsciej doświadczają kwaśnych deszczy, ale całe chmury zanieczyszczeń potrafią też pokonywać duże odległości np. z polskiego Śląska przez Bałtyk do Szwecji.

Przy okazji napisałyśmy trochę o kwaśnych deszczach i okazuje się, że są one bardzo niekorzystne dla środowiska. 


EKO WSKAZÓWKI

Niedawno robiąc zakupy w H&M dostałam ich gazetę. Niestety 3/4 tej gazety to jedynie reklamy ich ubrań, więc nie ma tu nic ciekawego dla osób które lubią sobie trochę więcej poczytać.


Na ostatniej stronie zainteresował mnie jeden artykuł. Mianowicie o ekspertach z modowej branży którzy opowiadają o EKO-nawykach.



"Staram się, żeby ekologiczne myślenie i związane z tym wybory stały się częścią mojego życia. Na przykład rano, gdy zamawiam kawę, proszę aby podano ją w moim kubku termicznym który mam zawsze przy sobie".
Yasmin Sewell, 
konsultantka ds. mody

"Z podróży zawsze przywożę do domu hotelowe mydło, jeśli podczas pobytu nie zużyłam go do końca. W przeciwnym razie wylądowałoby w śmieciach, a to zdecydowanie nie jest korzystne dla środowiska. Jak możecie sobie wyobrazić, mam całą baterię mydeł w łazience".
Isabelle Kountoure 
dyrektor ds. mody, Wallpaper

"Moja uoubiona eko-wskazówka brzmi: prowadź zdrowy tryb życia. Jestem wegetarianką, używam produktów organicznych i ćwiczę jogę. Staram się także spędzać jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu z moim psem".
Anna Dello Russo 
redaktor naczelna, Vogue Japonia

"Zanim wyjdziesz na zakupy, pomyśl. Ja nie ruszam się z domu bez eko-torby - noszę ją zawsze w torebce. Plastikowe reklamówki trzymam w specjalnym pojemniku i używam ich jako worków na śmieci lub wykorzystuję ponownie w inny sposób. Żadna się nie marnuje".
Cory Kennedy, 
modelka i it-girl

"Zanim kupię coś nowego, przetrząsam w myślach swoją szafę w poszukiwaniu przynajmniej pięciu rzeczy, z którymi mogłabym to zestawić. W ten sposób nie kończy się na mnóstwie przypadkowych ubrań albo, co gorsza na konieczności dokupienia kolejnych, pasujących do nich części garderoby"
Victoria Moss,
 redaktorka ds. mody, InStyle

Jak wam podobają się takie EKO-wskazówki? Bo nam bardzo :)

niedziela, 3 marca 2013

Muzeum techniki...

Ferie, ferie...i po feriach.
No właśnie czy wam też tak szybko minęły te wolne dni? Ja spędziłam ten wolny czas od szkoły bardzo aktywnie. Wybrałam się do Warszawy na cały tydzień. Żeby tam nie marnować czasu poszłam do Muzeum techniki, które znajduje się w Pałacu Kultury. Obejrzałam bardzo ciekawe eksponaty, ale najbardziej przykuło moją uwagę to drzewo, a raczej pień drzewa. ;-)


Jest to wyrzynek 240-letniej jodły, która przeżyła bardzo ważne daty.

1969 - lądowanie człowieka na księżycu
1957 - wystrzelenie sputnika
1941 - komputer
1938 - rozszczepienie jądra atomu
1924 - telewizja (w Polsce 1936)
1913 - chłodziarka elektryczna (lodówka)
1909 - ręczna kamera filmowa
1903 -samolot
1895 - kino
1886 - samochód
1879 - żarówka
1876 - telefon
1863 - pierwsza linia metra (Londyn)
1853 - lampa naftowa
1830 - maszyna do szycia
1825 - pierwsza linia kolejowa - Anglia
1813 - rower
1800 - ustalenie definicji "metra"
1790 - zegarek na rękę
1783 - balon w Europie
1760 - maszyna parowa Watta
1741 - skala Celslusa
1729 - soczewka achromatyczna

Zobaczyłam też pnie drzew. Po tzw. słojach można rozpoznać jaki to gatunek drzewa.








Jak widzicie zrobiłam trochę zdjęć. Przepraszam, że tak późno dodaję ten post, ale po prostu ostatnio brakuje mi czasu na prowadzenie bloga.